| | | | | | |
0342 221 01 23

Hamilelikte 36.Hafta

Anasayfa » Gebelik Takvimi »

36 haftalık gebelikte bebeğiniz

 

Bebeğiniz bir marul başı kadardır. Bu haftada bebeğiniz 2,5 ila 2,7 kg arasındadır ve yaklaşık 48 cm boyundadır.

O ses ne tatlı ses

Araştırmalar, yeni doğanların başka seslere kıyasla annelerinin sesini tercih ettiğini göstermektedir. Araştırmalar ayrıca yeni doğanların, uterustayken sürekli kendilerine çalınan bir şarkıyı da tercih ettiğini bulmuştur. Başlamak için çok geç değil: her gün belirli bir saat seçip sevdiğiniz bir CD'yi veya kaseti çalın, en sevdiğiniz şarkıyı söyleyin veya bebeğinize bir masal okuyun. 

İnanılmaz, şekillenebilir kafatası

Bebeğinizin kafası, rahim boynunuzdan ve leğen kemiğinizden geçecek şekilde özel bir tasarıma sahiptir. Bebeğinizin kafatasındaki kemikler henüz birleşmemiştir; bu gevşek yapı size veya bebeğinize zarar vermeden doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır. Bu kemikler, hayatının ilk yılında kademeli olarak birleşecektir.

36. haftada gebeliğiniz

Kontrolleri artırın

36. haftadan itibaren doktorların büyük bir kısmı sizi haftada bir kez görmek isteyecektir. Doktorunuz ayrıca her ziyarette tansiyonunuzu ölçecek ve idrarınızın protein içermediğini kontrol edecektir. Yüksek tansiyon ve idrarda protein, siz ve bebeğiniz açısından riskli olabilecek bir gebelik rahatsızlığı olan potansiyel preeklampsi uyarı işaretleridir.

Geniş yaşam

Uterusunuz artık orijinal boyunun bin katı daha büyüktür ve siz büyük ihtimalle 11 ila 13,5 kg almışsınızdır. Ama endişelenmeyin: önümüzdeki dört hafta içinde sadece birkaç kilo alacaksınız. Hatta çoğu kadın gebeliklerinin son ayı içinde hiç kilo almaz. Uterusunuz, genişleyen tek şey olmayabilir. Ödem (aşırı sıvı kaynaklı şişmeye verilen tıbbi terim) şu ana kadar bir sorun yaratmamış olsa da gebeliğin son ayı içinde daha fazla su tutabilirsiniz.

Artık yavaşlayın

Mümkün olan her fırsatta ayaklarınız yükseltilmiş şekilde veya sol tarafınıza uzanarak birkaç dakika dinlenin. Bu pozisyonların her ikisi de dolaşımınızı artıracak, kollarınızdaki ve bacaklarınızdaki sıvının hareket etmesini sağlayacaktır. Dikkat edin: sıvı almayı azaltmanız ödemi azaltmayacaktır. Böbreklerinizden atıkları temizlemek, bağırsaklarınızı hareket ettirmek ve kan hacminizi yüksek tutmak için hâlâ her gün en az sekiz bardak suya ihtiyacınız vardır.

 

Bunları biliyor musunuz?

Tüm sistemler “hazır”… bebeğin sindirimi hariç. Bebeğiniz göbek bağı üzerinden beslendiği için midesi ve bağırsakları henüz işlevsel değildir. Doğumdan sonraki aylarda sindirim sistemi vücudun kalanına yetişecektir.

Anneler için hızlı bir ipucu

Doğuruyor muyum? Uterusunuzun arada bir sıkıştığını veya “gerildiğini” hissediyorsanız büyük ihtimalle Braxton-Hicks kasılmaları yaşıyorsunuz demektir.  Bu “alıştırma” kasılmaları gerçek doğumdan önceki provalardır ve pozisyonunuzu değiştirdiğinizde, sıvı aldığınızda veya ılık bir banyo yaptığınızda duracaktır.

0 0 0
Loading...

Yol Tarifi Al


Hemen Ara