| | | | | | |
0342 221 01 23

Hamilelikte 4.Hafta

Anasayfa » Gebelik Takvimi »

4 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir haşhaş tohumu kadardır. Haftanın sonunda bebeğiniz yaklaşık 1 mm boyunda olacaktır.

Döllenmiş yumurta uterusunuzun yan tarafına yerleştikten sonra hücre katmanları halinde ayrılır ve resmi bakımdan bir embriyoya dönüşür. Bu hücreler, gebeliğiniz boyunca bebeğinizin vücuduna dönüşerek sinir sistemini, iskeleti, kasları ve organları oluşturur. 

Destek sistemi oluşum aşamasında

Sizin vücut sistemlerinizi bebeğin sistemlerine bağlayan disk benzeri bir organ olan plasenta oluşmaya başlar ve yumurtanın yerleştiği uterin duvarına tutunur. Göbek bağı, plasentanın bir tarafından dışarı çıkar. Gebeliğiniz sürece bebeğinizi saracak olan amniyotik sıvı, kuşatıcı bir membran kesesi içinde oluşmaya başlamıştır. 

4. haftada gebeliğiniz

Döllenen yumurta uterusunuz içine yerleştikçe bir miktar kanama yaşayabilirsiniz. Bu, yerleşme (implantasyon) kanaması olarak bilinir ve tamamen normaldir. 

Sonuçlar geldi

Yepyeni plasentanın saldığı hCG hormonu sayesinde evde yapılan bir gebelik testi pozitif sonuç gösterecektir. İlk üç ayda çok sayıda kadının yaşadığı bulantı veya sabah bulantısının en büyük sebebi de bu hormondur. Atladığınız ilk adetten sonra evde yapılan gebelik testlerinin çoğu doğru sonuç verecektir, ama yanlış negatif sonuçlar da görülebilir. Adet olmamışsanız ama evde yaptığınız gebelik testi sonucu negatifse bir doktora danışmanız gerekebilir.

 

Bunları biliyor musunuz?

Bir mucize başlıyor! Şimdilik bir hücre yığınından ibaret olan bebeğiniz uterusunuzun duvarlarına tutunur ve hızla büyümeye başlar.

Anneler için hızlı bir ipucu

İlk andan itibaren bebeğiniz büyümekte ve gelişmektedir, bu yüzden yediklerinizin bebeğin gelişimi üzerinde etkisi olacaktır. Her gün folik asit (B9 Vitamini) ve kalsiyum ve demir içeren doğum öncesi vitaminler (B12, C, D, E) almaya dikkat edin. Bu vitaminler bebeğinizin güçlü bir başlangıç yapmasını sağlar!

0 0 0
Loading...

Yol Tarifi Al


Hemen Ara