| | | | | | |
0342 221 01 23

Hamilelikte 13.Hafta

Anasayfa » Gebelik Takvimi »

13 haftalık gebelik

 

13 haftalık gebelikte bebeğiniz

 

Bebeğiniz büyük bir erik kadardır.

 

Üreticiler

 

Artık bebeğinizin tüm kritik vücut yapıları oluştuğundan organlar çok çalışmaktadır. Karaciğer öd salgılar, pankreas insülin üretir ve böbrekler de atıkları (amniyotik sıvıya) taşımak için idrar oluşturur. Kısmen göbek bağı içinde bulunan bebeğinizin bağırsakları, artık yeterli alan oluştuğu için batın bölgesine geçmiştir.

 

Kafa meselesi

 

Bebek 28 gram civarındaki ağırlığı ve 6 ila 10 cm boyu ile artık iri bir erik büyüklüğündedir. Tüm o beyin gelişimi sayesinde, kafası, bu uzunluğun yaklaşık yarısı kadardır. Vücudu önümüzdeki birkaç ay içinde yetişmek için yıldırım hızıyla büyüyecektir. Bebeğiniz doğduğunda kafası tüm boyunun sadece bir çeyreği kadar olacaktır.

 

13. haftada gebeliğiniz

 

 

İkinci üç aya hoş geldiniz!

 

Çoğu kadın bu birkaç ayı gebeliğin balayı olarak tanımlar. İlk üç ayın rahatsızlıkları olan –yorgunluk, bulantı, sık idrara çıkma– biraz hafifler ve nihayet gebeliğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Çoğu kadın bu üç ayda enerji patlaması bile hisseder.

 

Orta düzey yönetim

 

Kendinizi gebe hissetmenizin sebeplerinden birisi belinizin kalınlaşmaya başlamasıdır. Her zaman giydiğiniz pantolonlar büyük ihtimalle artık sıkıyordur ve kaç zamandır gözünüzü alan o şirin hamile kıyafetleri içinde kendinizi daha rahat hissetmeye başlamışsınızdır! Neye karar verirseniz verin rahat olmayı ilk planda tutarak giyinin. 

 

Bunları biliyor musunuz?

 

Bebeğinizin kafası tüm boyunun yarısı kadardır, ama önümüzdeki haftalarda vücudu ona yetişecektir. Gelişen organlar da artık çalışmaya başlamıştır. Karaciğer öd salgılar, pankreas insülin üretir ve böbrekler de idrar oluşturur. Bunlara ek olarak ses telleri de gelişmeye başlamıştır ve bebeğiniz, doğumdan sonra iletişim kurmaya hazırlanmaktadır.

0 0 0
Loading...

Yol Tarifi Al


Hemen Ara