| | | | | | |
0342 221 01 23

Hamilelikte 9.Hafta

Anasayfa » Gebelik Takvimi »

9 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir kiraz kadardır.

Artık kuyruk yok

Artık fetus olarak bilinen bebeğiniz, kuyruk da kaybolduğu için pembe bir lekeye daha az benzemektedir. Gövdenin düzelip uzaması ile bebeğiniz bu hafta yaklaşık 2,5 cm boyundadır.

 

Büyüme atılımı

Bu aşama kol ve bacak oluşumunda kritik bir dönemdir. Bacaklar uzamış, zamanla ayak parmakları olacak tomurcuklar filizlenmeye başlamıştır. Bu esnada kollar da uzamıştır ve dirseklerde bükülmeye başlamıştır. Parmaklarla birlikte temel bir el yapısı da oluşmaktadır. Bebeğinizin karaciğeri, safrakesesi, dalağı ve böbrek üstü bezleri de büyümek için büyük çaba göstermektedir. 

 

Hareket halinde

Dokuzuncu hafta, dansın başladığı zamandır! Bebeğiniz, sizin vücudunuzun dışından gelen uyarılara bile yanıt olarak canlı bir şekilde hareket etmeye başlar. Sabırlı olun: Bu hareketleri hissedebilmek için ikinci üç ayın sonuna kadar beklemeniz gerekecek.

 

 

 

9. haftada gebeliğiniz 

 

Süte yol açın

Göğüsleriniz büyük ihtimalle büyümüş, ağırlaşmış ve hassaslaşmıştır. Her ne kadar gebeliğiniz boyunca göğüsleriniz büyümeye devam edecek olsa da dördüncü ayın sonunda hassaslığı azalmalıdır. Areolalarda (meme uçlarınızın koyu renkli kısmı) küçük beyaz çıkıntılar da görmeye başlayabilirsiniz. Montgomery bezleri adı verilen bu bezler, emzirme süresince meme uçlarınızı nemli tutmak için yağlar  üretecektir. 

 

Havuza uğrayın

Çoğu uzman, eklemleri zorlamadığı için gebe kadınlar için en iyi egzersizin yüzmek olduğunu söyler. Artık vücudunuzda dolaşmakta olan gevşetici hormon eklemlerinizi gevşetir, bu sayede doğum sırasında leğen kemiğiniz genişler. Doğum sırasında bu durum size yardımcı olurken bu süre zarfında eklemlerinizi çok fazla zorlayacak egzersizlerden kaçınmaya dikkat edin.

 

 

 

Bunları biliyor musunuz?

Henüz hissetmeyeceksiniz ama bebeğiniz hareket etmeye başladı! Bebeğinizin kolları uzamış ve dirseklerde bükülmeye başlamıştır. Bacaklarında da zamanla ayak parmakları olacak tomurcuklar filizlenmektedir.

0 0 0
Loading...

Yol Tarifi Al


Hemen Ara