| | | | | | |
0342 221 01 23

Tüp Bebek (IVF)

Anasayfa » Tedavilerimiz

Son 30 yılda gelişen yardımla üreme teknikleri yardımı ile binlerce çift çocuksuzluk problemini çözebilmiştir. Basit tedaviler başarısız olduğunda bu teknikler kullanılabilir. Yardımla üreme tekniklerinin gerek tubal kısırlıkta gerek erkek kısırlığında gerekse kadındaki yaşa bağlı üreme zorluklarında başarı ile uygulandığını görüyoruz. Bu teknikler bulunmadan önce bazı hastalarımız maalesef çocuk sahibi yapamıyorduk.
Yardımla üreme tekniklerinin en bilineni tüp bebektir. Ancak günümüzde tüp bebeğe ek olarak pek çok yeni teknikler gelişmiş ve değişik kısırlık sebeplerinin tedavisinde kullanılmıştır. Bu broşürde Gaziantep Tüp Bebek Merkezi'de sıklıkla kullanılan yardımla tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilmektedir.

Tüp bebek nedir?
Tüp bebek kadın yumurta hücresi (oosit) ile erkek meni hücresinin (sperm) vücut dışında çok özel laboratuvar şartlarında döllenerek; döllenmiş yumurta hücrelerinden (embriyo) birkaçının seçilerek rahim içine yerleştirilmesidir.

Kimlere tüp bebek uygulanır?
• Her iki tüpün tıkalı olması: Bu durumda sperm hücresinin yumurta hücresine ulaşarak dölleme şansı yoktur.
• Sperm sayı, hareket veya normal sperm oranının (morfoloji) düşük olması: Bu problemlerin hepsi bir arada ya da ayrı ayrı olabilir.Sperm sayı ve hareketliliği normal sınırlarda olan bir hastada normal görünüme sahip sperm yüzdesi normaden az ise yine tüp bebek gerekir.
• Sebebi açıklanamayan kısırlık vakaları: Tüm incelemelere rağmen %20 oranında kısırlığı açıklayacak hiçbir neden bulunamayabilir.Bu durumda özellikle 36 yaş ve üstü bayanlarda IVF ön planda düşünülür.
• Şiddetli endometriozis vakaları: Endometriozis, kadının her ay düzenli adet olmasını sağlayan rahim içi zar dokusunun (endometrium) rahim içi dışında, tüplerde, yumurtalıklarda ve/veya karın içi zarında yerleşmesiyle karakterize bir hastalıktır.
Her adet döneminde bu rahim dışı bölgelerde kanamalar olabilir. Bunun sonucunda tüplerde, karın zarında yapışıklıklar, yumurtalıklarda kist oluşabilir. İlerlemiş vakalarda IVF gerekebilir.

Başarı şansı
Bir çok klinikte gebelik oranı embriyo transferi başına %50-55 civarındadır. IVF ile "eve bebek götürme" oranı, her bir tedavi yöntemi için yaklaşık %30'dur.Bu oranlar normal yoldan çocuk sahibi olabilen çiftlerden farklı değildir.

Bir çok çalışma 35 yaşını aşan kadınlarda gebelik oranlarının düştüğünü göstermiştir. Eğer kadın 30 yaşlarının başlarındaysa,
bir çok kısırlık uzmanı çabuk olmalarını tavsiye eder. Aktüel gebelik oranlarımızı internet sitemizden öğrenebilirsiniz.

-  Rahim boşluğu
-  Rahim boynu
-  Döllenmiş yumurta
-  4 hücreli aşamada yumurta
-  4 hücreli aşamada yumurta (takriben 3. Günü)

 

0 0 0
Loading...

Yol Tarifi Al


Hemen Ara